Kötü Hava Şartlarında Araba Kullanmak için Tüyolar

Özellikle yaşanmış olan kazaların büyük çoğunluğu hava durumunda karlı, yağmurlu yahut don olacak olarak görülen günlerde kaynaklanmaktadır. Bunun ana nedeni ise harbiden trafik için hava koşullarının da çok müessir olmasıdır. Özellikle son dönem de ölümlü trafik kazaların da büyük bir çoğunluğu kötü hava şartları altında kullanılan araçlar tarafınca oluşmaktadır. Bu nedenle bu gibi hava şartlarında lüzumlu önlemleri alarak davranmak son aşama kıymetlidir. Ancak bu durumlar dışında kötü hava şartlarında vasıta kullanma gerekse de gerekmese de bu durumda yapılması en sıhhatli olan durumlardan biri de trafik sigortası olacaktır.

Yağmurlu Havalarda Araç Kullanımının Püf Noktaları

Özellikle bazı belirli bölgelerde yağmurlu havalarda araç kullanımı zorunlu olmaktadır. Özellikle yağmurlu havalarda görüş alanının kısalması ve yağmurun hızına bağlı olarak silecek durumu son aşama müessir olmaktadır. Bu benzer biçimde istenmeyen durumlar yaşandığında çoğu şahıs vasıta kullanmak yerine toplu taşımaya yönelmektedir. Bu konum her ne kadar doğru benzer biçimde gözükse dahi birtakım kişi ve vakalar esnasında yağmurlu havada vasıta kullanması zorunlu olabilmektedir. Bu nedenle yağmurlu havada vasıta kullanmanın püf noktalarına bakmak hem oldukça ergonomik bununla birlikte keyifli olacaktır. O püf noktalar ise şöyledir:

  • Özellikle birtakım ülkelerde takip mesafeleri her vakit olabildiğince açıktır. Ancak ülkenizin trafik kurallarına bağlı kalmış olarak arada oluşan takip mesafesini bir miktar açmakta yarar olacaktır. Özellikle yerin kaygan olması arabanın kaymasına ani fren anında öndeki araca çarpmanıza niçin olabilir. Bu benzer biçimde anlar için ise trafik sigortası şarttır.
  • Bir önceki madde de değinildiği şeklinde fren yapmak yağışlı havalarda araç kullanırken yapılacak en son hamlelerden biridir. Fren her ne kadar hızınızı düşürmeye yardımcı olsa da lastik ile yer arasında olan tutuşta da sıkıntı yaratabilmektedir.
  • Hızınızı düşürün. Hızınız düşük olduğunda kaza yapma olasılığınız çok daha düşük olacaktır.

Bu benzer biçimde durulmalarda unutmayınız ki hız her vakit zarar verir.

Rüzgârlı Havalarda Araç Kullanımı

Özellikle pek oldukça şahıs için yağmur, don ve kar haricinde araba kullanmak için herhangi bir engel yoktur. Ancak pek fazlaca ülke ve coğrafya için kar, don ve yağmur dışında da şiddetli rüzgarlarda yaşamı yaşanmaz hale getirir. Bu nedenle bu zamanlarda araç kullanması da son derece zorlu olur. Bu dönemlerde ise şöyle araç kullanılabilir:

  • Hızı azaltamaya ve ani frenlemeler yapmak için her an hazırlıklı olunmalıdır.
  • Şiddetli rüzgârın etkisi ile yola çıkabilecek yabancı madde ve insan ya da öteki canlılar için de hazırlıklı olunmalıdır.
  • Korna basmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü korna sesi duyulmayacaktır.
  • Aşırı rüzgârdan oluşacak olan kum ve tozun içeri girmemesi için tüm pencerelerin sıkı sıkı kapalı olmasına itina gösterin.
  • Aracınız hafif bir vasıta ise trafiğe çıkmayın.

Bu gibi minik önlemler ile derhal her kesimden şahıs için sağlıklı bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler:

Bir cevap yazın