ARAÇ DEĞER KAYBI BAŞVURUSUNU NASIL YAPABİLİRİM ?

 

Araç Değer Kaybı başvurunuz ile ilgili bizimle irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.Telefon, E-mail üzerinden, Canlı Sohbet kısmından veya Whatsapp üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

ARAÇ DEĞER KAYBINDAKİ ÖNEMLİ KRİTERLER NELERDİR ? • Kazaya karışan aracın piyasadaki tercih durumu, 2. El piyasa bedeli,
  Hasarın boyutu,
  Aracın üretim yılı,
  Marka ve model bilgisi,
  Aracın kilometresi,
  Hasar geçmişi ve niteliği,,
  İşlem gören parçaların niteliği ve sayısı,
  Trafiğe çıkış tarihi dahi araçtaki değer kaybının miktarını etkileyebilmektedir

ARACIMLA TEK TARAFLI KAZA YAPTIM DEĞER KAYBINI ALABİLİRMİYİM ?

Tek taraf ile gerçekleşen kazalarda değer kaybı tazmin edilememektedir.

ARAÇ DEĞER KAYBI ZAMAN AŞIMI NEDİR ?

 

Araç Değer Kaybı davası, kaza olayının öğrenildiği veya meydana geldiği tarihten itibaren 2 (iki) yıl içinde açılması gerekmektedir. Ancak kazanın olduğu tarihten itibaren (hasarı veya kazayı öğrenmeme halinde) 10 (on) yıl içinde Araç DeğerKaybı davası açılmamış ise zamanaşımına uğrar.

 

 130.000 KM ‘de olan aracım kazaya karıştı. Aracımın değer kaybı tazminatını alabilir miyim?

Aracınızın değer kaybı tazmininin alınması için kaza tarihindeki kilometresinin en fazla 163.000 KM olması gerektiğinden, diğer kriterleri taşıması halinde aracınız değer kaybına uygundur.

HANGİ PARÇALARDA DEĞER KAYBI OLUŞUR ?

 

Araç Değer kaybı oluşabilmesi için, aracınızın kaporta aksamı kapı,çamurluk, kaput, direk, bagaj kapağı, marşpiyel vb. ya da şasesiyle ilgili düzeltme, boyama, kesme, değişim gibi işlemler görmesi gereklidir. Aracınızın cam, ayna, ön tampon, motor, airbag, şanzımanı, taşıyıcıları ve ön takım gibi malzemeler Araç Değer Kaybı konusuna dâhil değildir.

 

Aracıma kusuru ile çarpan araç sürücüsünün kaza tarihinde herhangi bir sigorta poliçesi bulunmamaktadır. Buna rağmen değer kaybı tazminatını talep hakkım var mıdır?

Kusurlu karşı tarafın sigorta poliçesinin olmaması sebebi ile karşı tarafın sigorta şirketine başvurma hakkımız yoktur. Ancak, gerek karşı aracın işleteni konumundaki malikine gerekse de sürücüsüne karşı dava açarak değer kaybı tazmin talebinizi yöneltebiliriz

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR ?

Bize başvuru yapmanız halinde araç değer kaybınız uzman ekibimiz tarafından hesaplanmaktadır, ortaya çıkan değer kaybınızı karşı tarafın sigorta firmasından  alabilmemiz için bize yetki verdiğinizde değer kaybınızı  tahsil edip tarafınıza ödüyoruz.

.

ARACIM NE KADAR DEĞER KAYBETTİ ?

Aracınızın değer Kaybını ancak araç plaka bilgisi ve istediğimiz evrakları bizlere iletmeniz halinde inceleyip tespit ediyoruz

 

NEDEN BİZE BAŞVURMALISINIZ ?

Sigorta şirketleri aracınızın değer kaybının çok altında sizlere ödemeler yapmaktadır. Biz DAL & DOĞAN HUKUK  bürosu olarak işlemlerinizi takip ediyor  sorumluluğu üstleniyor ve işlemlerinizi ücretsiz olarak takip ediyoruz

 

 

Aracımın daha önce  ön kaputu hasarlıydı ve yaptırdık, hasar kaydı olan aracımın bu bölgesine kusurlu şekilde yeniden bir araç çarptı, ikinci kaza dolayısıyla değer kaybı tazminatı talep hakkım var mıdır?

Önceki hasar kaydını kusuru ile meydana getiren karşı taraftan değer kaybınızı tazmin ettiyseniz, aynı bölgeden ikinci defa değer kaybı tazminatını ikinci kazadaki karşı taraftan talep etme hakkınız bulunmamaktadır.

ARACIM PERT KAYITLI İSE HASAR DEĞER KAYBI ALINIR MI?

 

Araç Değer Kaybı oluşabilmesi için ağır hasarlı ve pert kavramlarının tam olarak anlaşılır olması gereklidir. Araç onarım bedelinin, araç piyasa bedelinin %70 olması veya daha fazlası olması durumunda araç Pert’e ayrılması anlamına gelir. Piyasa koşullarının altında bir bedel ödenmesi durumunda Bilir kişi talep edilerek Raiç bedel belirlenir ve sigorta şirketinden talep edilir. Aracın Ağır Hasarlı olması ve onarılması durumunda Bilir kişi tarafından inceleme yaptırılarak Araç Değer Kaybı hesaplanarak ilgili taraflardan talep edilmektedir.

İstanbul Dışında Yaşıyorum, Sizden Yardım Alabilir Miyim?

Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde meydana gelen trafik kazası, iş kazası ve yanlış tedaviden kaynaklanan mağduriyetler için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz. Şirketimizin alanında uzman kıdemli avukatlarımız sizlere destek vermektedir.Gerekiyorsa ikamet ettiğiniz şehre gelerek size yüz yüze bilgi aktarımında bulunacak ve tazminat hakkınız ile ilgili prosedürleri tamamlayacaktır.